جوانان ما از تلویزیون و رادیو آواز خوب نمی شنوند

تاریخ انتشار: چهار شنبه 28 فروردین 1398
«شب موسیقی» در بیست و سومین نشست خود، شامگاه یکشنبه 27 اسفند، با موضوع «بهاریه ها» و اجرای رضا مهدوی میزبان محمد منتشری، خواننده و حسین علیشاپور، خواننده بود.
تعداد بازدید: 28

بهاریه ها، موسیقی محلی تهران
 منتشری در مورد بهاریه ها توضیح داد: کلام بهاریه ها عامیانه است و همه سنین از آن لذت می برند. موسیقی شادی دارد و در گذشته اینها را به صورت پیش پرده می خواندند. اینها موسیقی محلی تهران هستند. در حقیقت موسیقی پاپ ما همین هاست.
علیشاپور گفت: من معتقدم آهنگ های بهاریه آهنگهایی هستند که با زایش و ایجاز و آفرینش مرتبط هستند. خواندن این ترانه ها از لحاظ فنی مهارت می خواهد. سعدی، حافظ، فرخی سیستانی و منوچهری دامغانی از شاعرانی هستند که بهاریه زیاد دارند.
پشت تمام ترانه هایی که جاودانه شده اند یک رازی وجود دارد
چرا آهنگسازان امروزی به این سبک کار نمی کنند؟
علیشاپور پاسخ داد: به نظر من فعالان حوزه موسیقی اصیل از آن چیزی که به مردم مربوط می شود فاصله گرفته اند و عمدتا چیزهایی می سازند بیشتر مردم از آنها  سر در نمی آورند. در حالیکه ما آهنگسازانی مثل انوشیروان روحانی و محمد حیدری و غیره داشتیم که در ارتباط با فرهنگ عامه به طور خاص کار کرده اند و آثارشان جاودانه است. یک داستان پشت تمام ترانه هایی که جاودانه شده اند وجود دارد. 
علیشاپور در ادامه به این مسئله اشاره کرد که بعضی از نت ها را جوانان نمی توانند بخوانند و منتشری دلیل آن را این طور بیان کرد: 40 سال است جوانان ما از تلویزیون و رادیو آواز خوب نشنیده اند. صدای بنان پخش نشده که جوانان بدانند چگونه باید افشاری 2 را بخوانند.
علیشاپور گفت: رادیو تلویزیون برنامه مستقل موسیقی و کاملا تخصصی می خواهد. الان تعدادی برنامه جُنگ داریم که همه می توانند در آن ورود پیدا کنند، اینکه نشد برنامه موسیقی، هر نوع موسیقی باید برنامه خودش را داشته باشد.
دولت باید از آواز ایرانی حمایت کند
وی در مورد آواز ایرانی گفت: آواز خوان مولف است و آواز خواندن برآیند یک فرهنگ است. آواز خوان کلام و لحن و زمان و اندازه خواندن را باید بشناسد. آواز پایه ی موسیقی با کلام ایرانی است. موسیقی اصیل نیازمند عرضه درست است. سرمایه گذار خصوصی به این قضیه ورود نمی کند چون به دنبال تجارت خودش است. دولت باید بدون اعمال دخالت از این حوزه حمایت کند چون دخالت مانع خلاقیت می شود. در صورت حمایت می توان به آواز ایرانی امیدوار بود.
منتشری در پایان اظهار داشت: قبل از انقلاب ما چند آواز خوان صاحب سبک داشتیم اما متاسفانه الان همه کپی هستند.
«شب موسیقی» یکی از برنامه های « شب های هنر» است که به تهیه کنندگی حبیب الله ذوالفقاری، پیرامون مسائل موسیقی، یک شنبه شب ها ساعت 23 به طور زنده، از شبکه 4 سیما پخش می شود.
تهیه و تنظیم: حوریه سادات هاشمی

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها