در گفت‌وگوی ویژه «چرخ» با یک فضانورد روسی چه گذشت؟ / زمین واقعا آبی و زیبا بود!

تاریخ انتشار: دو شنبه 15 مهر 1398
سی‌وپنجمین قسمت «چرخ» به مناسبت هفته‌ی جهانی فضا به گفت‌وگو با یک فضانورد اهل روسیه اختصاص داشت. در «میز فناوری» برنامه‌ی یکشنبه 14 مهر، محمدحسین جهان‌پناه به‌عنوان مجری-کارشناس «چرخ»، میزبان آناتولی آرتسه بارسکی، فضانورد ایستگاه فضایی میر بود.
تعداد بازدید: 167 دریافت فیلم

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، این فضانورد روسیِ متولد 1956 میلادی، در مجموع بیش از 140 روز را در فضا سپری کرده و انجام شش راهپیمایی فضایی را در کارنامه‌ی خود دارد. آرتسه بارسکی سرهنگ بازنشسته‌ی نیروی هوایی شوروی است و در تنها پرواز فضایی خود در سال 1991 به‌عنوان فرمانده‌ی فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کرد. از افتخارات او می‌توان به دریافت مدال طلای قهرمان اتحاد جماهیر شوروی، مدال لنین و مدال شایستگی در اکتشافات فضایی اشاره کرد.

 

پدرم یوری گاگارین را در فضا به ما نشان داد!

این فضانورد روس در ابتدا داستان فضانورد شدن خود را بیان کرد: « من هنوز هم خاطرم هست روزی را که تصمیم گرفتم فضانورد شوم. 12 آوریل 1961 یوری گاگارین به فضا سفر کرد. پدرم دست من و برادرم را گرفت، به خیابان برد و آسمان را به ما نشان داد و گفت گاگارین الان آنجاست! من با دقت به آسمان نگاه کردم و دیدم که یک نور قرمزی در آسمان است و علامت اتحاد جماهیر شوروی را دیدم. آن زمان همه‌ی پسرهای هم‌سن من آرزو داشتند که مثل گاگارین به فضا سفر کنند. ما همه تلاش کردیم خوب درس بخوانیم، ورزش کنیم تا خلبان شویم. من وقتی فارغ‌التحصیل و خلبان شدم، متوجه شدم برای اینکه فضانورد شوم، باید خلبان آزمایشی شوم. کار بسیار سختی بود و من از کنکور مربوطه گذشتم تا به این درجه برسم. وقتی که خلبان آزمایشی شدم، من را به بخش فضانوردی دعوت کردند.»

 

در فضا با نان و نمک از ما استقبال کردند!

آناتولی آرتسه بارسکی، فضانورد ایستگاه فضایی میر درباره‌ی اولین سفر فضایی‌اش گفت: «ما آزمایشات پزشکی را گذراندیم. چون خلبان‌ها آزمایش‌های پزشکی کمتری از فضانوردها دارند.  من همه‌ی مراتب مربوط به آموزش را با موفقیت گذراندم. این دوره سه سال طول کشید و به عنوان فرمانده‌ی گروه پروازی انتخاب شدم. این اولین و آخرین سفر من به فضا بود. برنامه این بود که هر شش ماه یک بار گروه پروازی تغییر می‌کرد. ما گروه نهم پروازی بودیم. هر سفری که انجام می‌شد، سه نفر فضانورد می‌رفتند. وقتی رسیدیم، من مجبور شدم به صورت دستی سفینه را به ایستگاه فضایی وصل کنم. خیلی لحظه‌ی حساس و خطرناکی بود. تا وقتی که من ایستگاه را به چشم خودم ندیدم خیلی برایم مشکل بود. وقتی که ایستگاه را دیدم مثل یک ستاره در حال حرکت بود. وقتی ما به ایستگاه فضایی وصل شدیم و با نان و نمک به استقبال آمدند. این سنت روس‌هاست. روی یک دستمال سفید با نان و نمک. به آنجا که رسیدیم، فهمیدیم سفینه بوی زمین را می‌دهد و ایستگاه بوی متفاوتی. فضانوردهای قبلی خوشحال شدند که می‌توانند برگردند.»

 

طلوع و غروب آفتاب فوق‌العاده بود

این فضانورد روس درباره‌ی تجربه‌ی زندگی در فضا بیان کرد: «وقتی به آنجا رسیدیم، این احساس را داشتم که ایستگاه زمینی خیلی بزرگ است. آن‌قدر جا کوچک بود که یک نفر باید می‌نشست تا نفر بعدی از آن رد شود. طلوع و غروب آفتاب از سفینه هم بسیار زیبا بود. هر روز ایستگاه 16 بار دور زمین می‌چرخید. و واقعا کره‌ی زمین ما از آنجا آبی است. اقیانوس‌ها آبی هستند و رنگ زیبایی به زمین می‌دهند. من شش راهپیمایی فضایی داشتم که بیش از 30 ساعت طول کشید. آن زمان شش بار راهپیمایی کردن در یک سفر رکورد بود. ما وقتی از ایستگاه خارج شدیم، باید دور ایستگاه می‌گشتیم و بازرسی‌اش می‌کردیم و از طرف دیگر به ایستگاه وصل می‌شدیم. ما یک آنتن جدید از زمین با خودمان برده بودیم اما هنگام تعویض متوجه شدیم که این کار بسیار سخت است. تقریبا شبیه یک عمل جراحی بود!»

ما یک (دکل)  سازه ی 15 متری هم در همان ایستگاه فضایی نصب کردیم و کار بسیار سختی بود و روی این دکل حتی از یک پیچ و مهره استفاده نشده بود. وی ادامه داد: وقتی با گروباچوف خداحافظی می کردیم در تماس تصویری، و ایشون برای ما آرزوی موفقیت کرد، سیستم اضطراری ما روشن شد و هشداری داد مبنی بر اینکه جریان برق ضعیف شده و ولتاژ افت پیدا کرده و ما کنترلی نداشتیم روی جریان برق چون ایستگاه زمینی کنترل برق را بر عهده دارد. و ما مجبور شدیم کلیه دستگاه های برقی حتی فن ها را حاموش کنیم. وقتی وارد سایه زمین (شب هنگام) شدیم خیلی سخت بود، حتی چراغ قوه هم خاموش شد. نهایتا موفق شدیم پنل خورشیدی را سمت خورشید بگیریم تا بتوانیم انرژی را ذخیره کنیم. و این سخت ترین و خطرناک ترین تجربه بود، 5 نفر در ایستگاه بودیم بدون حتی یک هواکش!

مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.

«چرخ» سه روز در هفته، یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

دسته بندی :
برچسب :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها