پرتره زهره زرشناس در حکایت دل شبکه ۴ / بانوی زبان‌شناس در حکایت دل/ مستند «بانوی سغد»

تاریخ انتشار: سه شنبه 15 آذر 1401
پرتره مستند «بانوی سغد» که دوشنبه 22 دی ساعت ۲۱ پخش می شود به معرفی استاد زهره زرشناس زبان‌شناس اختصاص دارد.
تعداد بازدید: 299

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، زهره زرشناس متولد ۱۳۳۰ در تهران است. پس از دریافت مدرک فوق لیسانس فرهنگ و زبان‌های باستانی از دانشگاه تهران، در سال ۱۳۵۷ با رتبه اول در آزمون ورودی (کنکور) دانشگاه تهران در دوره دکترای فرهنگ و زبانهای باستانی به تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۶۵ موفق به أخذ مدرک دکترا از دانشگاه تهران شد.

وی از سال ۱۳۶۸ تاکنون به تدریس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در پژوهشگاه علوم انسانی، دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و بنیاد ایرانشناسی اشتغال دارد و تاکنون راهنمایی و هدایت بیش از ۱۰۰پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا را بر عهده داشته است.

زرشناس با تألیف بیش از ۸۰ مقاله در مجلات علمی ایرانی و خارجی و تألیف ۱۰ کتاب در سال ۱۳۸۰ موفق به کسب درجه استادی (پروفسوری) شده و عضو چندین انجمن علمی ایرانی و خارجی مانند انجمن ایرانشناسان اروپا (SIE) و انجمن زبانشناسی و انجمن ایران شناسی ایران است.

کتاب‌های «زبان و ادبیات ایران باستان» و «میراث ادبی روایی در ایران باستان»، «شش متن سغدی»، «جستارهایی در زبان‌های ایرانی میانه شرقی»، «زن و واژه»، «دستنامه سغدی»، «جشن‌نامه دکتر بدرالزمان قریب» و… از جمله تالیفات اوست.

«حکایت دل» به تهیه کنندگی علیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز، در قالب مستند از زندگینامه، پرتره علمی و حرفه‌ای اساتید فاخر و مشاهیر معاصر کشور، دوشنبه ها ساعت ۲۱ از شبکه چهار سیما پخش می شود.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها