«چراغ مطالعه» پاسخ می دهد: آیا اینترنت موتور محرکه دموکراسی معرفتی است؟

تاریخ انتشار: شنبه 24 اسفند 1398
«چراغ مطالعه» شنبه 24 اسفند در آخرین قسمت از فصل نخست خود، میزبان دکتر مجید ادیب‌زاده ، نویسنده‌ی کتاب « دموکراسی معرفتی» خواهد بود.
تعداد بازدید: 227 دریافت فیلم

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، نویسنده درکتاب «دموکراسی معرفتی» از چیزی به اسم دموکراتیک شدن دانش حرف می‌زند؛ یعنی بیرون آمدن دانش از انحصار چند منبع رسمی و تثبیت شده و پخش شدن آن در دست همه مردم به این معنا که قدرت دانش در اختیار همه مردم قرار گیرد. اما اینجا یک سؤال جدی پیش‌ روی ما خواهد بود و آن اینکه با گسترش جهان مدرن و ابزراهایی همچون اینترنت چه اتفاقی برای نهادها و مراجع رسمی علم می‌افتد؟ سؤال دیگر این است که آیا این اتفاقی که شاهدش هستیم، اتفاق خوبی است یا بد؟

مجید ادیب‌زاده دانش‌آموخته علوم سیاسی است، در این کتاب و بقیه مکتوبات خود  همچون «مدرنیته زایا و تفکر عقیم»، «شرایط تاریخی تفکر علمی در ایران» و «نقد دانشگاه ایرانی» سراغ تغییر و تحولاتی رفته که علم و نهادهای علمی دارند طی می‌کنند.

«چراغ مطالعه» برنامه‌ای تخصصی در حوزه کتاب است و با نویسندگان حوزه علوم انسانی در مورد کتابهایشان به گفتگو می نشیند. این برنامه شنبه ها ساعت 21 از شبکه چهارسیما پخش می شود .

دسته بندی :

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
نمایش همه نظرات