«چراغ مطالعه» و روایتی غیرمنتظره از عصر مغولان در ایران؛

تاریخ انتشار: شنبه 10 اسفند 1398
«چراغ مطالعه» شنبه 10 اسفند میزبان دکتر نسیم خلیلی، نویسنده‌ی کتاب «رواداری فرهنگی در عصر مغولان» خواهد بود.
تعداد بازدید: 95

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، تاریخ، موجود سرکشی است و به ما تضمین نداده که مطابق انتظارها، پنداشت‌ها، باورها و قضاوت‌های ما پیش رفته باشد؛ به وقت مواجه با تاریخ باید برای هر اتفاق عجیب و دور از پیش‌بینی آماده بود. مثلاً در نظر بگیرید در فرهنگ و زبان فارسی مغول به‌عنوان یک معادلی برای ویرانگر، بی‌مدارا و وحشی به کار می‌رود، اما واقعاً این‌طور بوده است؟! گزارش‌های تاریخی مختلفی از دوران ورود مغولان به ایران و بعد از آن از دوران استیلای مغول موجود است که این فرضیه‌های نسبتاً ساده را زیاد هم تأیید نمی‌کند.
کتاب «رواداری فرهنگی در عصر مغولان» نوشته دکتر نسیم خلیلی کوشیده است مجموعه آسان‌فهم و آسان‌خوان از این گزارش‌ها را برای مخاطب عام فراهم کند که نشان می‌دهد مغولان احتمالاً بنا بر دلایلی در زمان استیلای خودشان بر ایران از تنوع فرهنگی و آزادی در امور فرهنگی حمایت می‌کردند.
«چراغ مطالعه» برنامه‌ای تخصصی در حوزه کتاب است و با نویسندگان حوزه علوم انسانی در مورد کتابهایشان به گفتگو می نشیند. این برنامه شنبه ها ساعت 21 از شبکه چهارسیما پخش می شود و تکرار آن یکشنبه ها ساعت 10 و دوشنبه ها ساعت 13 روی آنتن می‌رود.

دسته بندی :

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
نمایش همه نظرات