پنجشنبه ۲۴ خردادماه از قاب شبکه ۴ سیما پخش می‌شود؛

مستند«عشق و تلاش» روایاتی زندگی و سلوک محمد جواد حجتی کرمانی

تاریخ انتشار: چهار شنبه 23 خرداد 1403
مستند«عشق و تلاش» از مجموعه مستند‌های آئینه عمر؛ پرتره‌ای درباره «محمد جواد حجتی کرمانی» نویسنده، محقق و از پیشکسوتان انقلاب اسلامی است که پنجشنبه 24 خردادماه ۱۴۰۳ ساعت 19:00 روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.
تعداد بازدید: 114 دریافت فیلم

این مستند هفدهمین فیلم از مجموعه مستند‌های «آئینه عمر» است که به کوشش گروه فرهنگ و ‌اندیشه شبکه چهار سیما به تهیه‌کنندگی صدرا صدوقی وکارگردانی رضا عباسی پیش‌روی مخاطبان این شبکه تلویزیونی خواهد بود.

استاد محمد جواد حجتی کرمانی در سال ۱۳۱۱ شمسی در یکی از محلات قدیمی شهر کرمان و در خانواده‌ای روحانی متولد شد، او نخستین فرزند حجت‌الاسلام حاج میرزا عبدالحسین حجتی کرمانی بود که جدیدالاسلام محسوب می‌شد، استاد خود در فیلم روایت می‌کند که: «من زرتشتی‌زاده هستم. پدرم در سن ۱۲ سالگی مسلمان می‌شود و بعد می‌رود حوزه و روحانی می‌شود. الان پسرعمو‌های من زرتشتی هستند. کتابی هم درباره روند مسلمان شدن پدرم با عنوان «از آتشکده تا مسجد» نوشتم که خیلی خواندی است»

استاد حجتی بخش قابل توجهی از عمر خود را در زندان‌های رژیم ستم شاهی گذرانده، اما در این ایام سخت و طاقت‌فرسا نیز از تدریس، تحقیق، ترجمه و نگارش کتاب و مقالات تخصصی فاصله نگرفته است. پس از پیروزی انقلاب، ‌ایشان به عنوان اولین امام جمعه کرمان منصوب شدند. همچنین در سال۱۳۵۸ به عنوان نماینده مردم کرمان به مجلس خبرگان قانون اساسی و در سال ۱۳۵۹ از طرف مردم تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافتند و در سال۱۳۶۹ نیز از سوی مردم کرمان به عنوان نماینده در مجلس خبرگان رهبری برگزیده شدند.

حجت الاسلام حجتی کرمانی از نویسندگان توانایی است که همواره مسائل روز کشور از جمله مشکلات فرهنگی، اجتماعی و دینی را با بیانی ساده و قلمی شیوا در مطبوعات مختلف از جمله در روزنامه اطلاعات به رشته تحریر درآورده است. از جمله مقالات مطبوعاتی او می‌توان به سلسله مقالاتی با عنوان «همراه با محرمان خلوت انس» اشاره کرد. وی علاوه بر این مقالات، آثار دیگری نیز به صورت کتاب، تألیف یا ترجمه کرده است، که از آن جمله می‌توان به کتاب‌های «جلوه مسیح»، «روابط اجتماعی در اسلام»، «اسرار سقیفه»، «مرز‌های ایدئولوژیک»، «از آتشکده تا مسجد» (این مجموعه را در مورد پدر مرحومشان حاج شیخ عبدالحسین حجتی کرمانی و موضوع گرویدن‌ایشان از آیین زرتشتی به اسلام و تشیع به رشته تحریر درآورده است. )، «حسین ابن علی علیه السلام حماسه تاریخ»، «از خرداد تا خرداد (ارتش بیست میلیونی چه گفت؟ )» و ترجمه سه جلد از تفسیر المیزان علامه طباطبایی(ره) اشاره کرد.

در این مستند ضمن آنکه مخاطبان شاهد روایت جذاب و شنیدنی استاد حجتی کرمانی از زندگی و سلوک فرهنگی، دینی و اجتماعی‌شان هستند، چهره‌هایی چون عبدالمجید معادیخواه رئیس بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی، سید محمد اصغری استاد دانشگاه تهران و وزیر سابق دادگستری و اصغر قریشی از اعضای حزب ملل اسلامی نیز گفتار‌هایی شنیدنی درباره این عالم و محقق فرزانه بیان کرده‌اند.

«آئینه عمر» کاری از گروه فرهنگ و‌اندیشه شبکه چهار سیما است که در قالب آن، زندگی، سلوک علمی و فرهنگی و میراث پژوهشی ۲۶ چهره نامدار حوزه علوم انسانی، فرهنگ و هنر ایران به تصویر کشیده شده است.

مجموعه مستند «آئینه عمر» پنجشنبه‌ها ساعت 19:00 پخش و جمعه‌ها ساعت 12:30 تکرارمی‌شود.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها