ویژه‌برنامه شبکه چهار در روز جهانی نجوم

تاریخ انتشار: چهار شنبه 10 اردیبهشت 1399
ویژه‌برنامه‌ی «راهنمای مسافران کهکشان» به مناسبت روز جهانی نجوم، ساعت 21 جمعه، 12 اردیبهشت به مدت دو ساعت روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.
تعداد بازدید: 510

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، موضوع محوری ویژه‌برنامه‌ی «راهنمای مسافران کهکشان» در روز جهانی نجوم بحث درباره‌ی نجوم آماتوری در ایران خواهد بود. به همین بهانه استاد احمد دالکی، پیشکسوت نجوم آماتوری کشور مهمان این ویژه‌برنامه خواهد بود و از فعالیت‌های مربوط به نجوم آماتوری در ایران از گذشته تا به حال خواهد گفت. 
در بخشی دیگری از این ویژه‌برنامه اعضای گروه «نور پاک» با مدیریت حامد میرزاخلیل از فعالیت‌هایشان در آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی به عموم مردم درباره‌ی عوارض آلودگی و راه‌های کاهش آن خواهند گفت. اعضای این گروه را جمعی از منجمان و دوست‌داران آسمان شب تشکیل می‌دهند که فعالیت خود را از سال 1394 آغاز کرده‌اند. گفت‌وگو با مهدی دانشیار، رئیس مرکز نجوم نوین آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) درباره‌ی فعالیت‌های این مرکز یکی دیگر از بخش‌های ویژه‌برنامه‌ی «راهنمای مسافران کهکشان» در روز جهانی نجوم خواهد بود. 
روز جهانی نجوم هر سال در یکی از روزهای تعطیل آخر هفته بین 15 آوریل (26 فروردین) تا 15 مه (25 اردیبهشت) که ماه در وضعیت تربیع (شب هفتم) قرار دارد، انتخاب می‌شود. هدف از انتخاب چنین روزی به‌نام روز جهانی نجوم، ترویج این علم در میان عموم مردم و شهروندان و معرفی فعالیت‌های علمی، آموزشی و ترویجی گروه‌ها و مراکز نجومی از جمله رصدخانه‌ها است. 
اجرای «راهنمای مسافران کهکشان» را اسماعیل باستانی بر عهده دارد و سوگل دانائی، کارشناس نجوم، او را در این ویژه‌برنامه‌ همراهی خواهد کرد. 
«راهنمای مسافران کهکشان» یک دایره‌المعارف تصویری درباره‌ی فضا و نجوم است که فصل اول آن سال گذشته در 26 قسمت روی آنتن رفت و فصل دوم آن امسال از شبکه‌ی چهار پخش خواهد شد. «راهنمای مسافران کهکشان» کاری است از گروه دانش شبکه‌ی چهار سیما که مریم نیکانلو تهیه‌کنندگی این برنامه‌ی تلویزیونی را بر عهده دارند.

برچسب :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها