وظیفه ی هنرمند حفظ روحیه ی مردم در شرایط فعلی /ما با فقر ادبیات طنز مواجهیم

تاریخ انتشار: چهار شنبه 14 اسفند 1398
به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، برنامه «شب روایت» در شامگاه سه شنبه 13 اسفند با موضوع ادبیات طنز از شبکه چهارسیما پخش شد.
تعداد بازدید: 231

در این برنامه داوود امیریان داستان نویس کشورمان در رابطه با ادبیات طنز صحبت کرد و در خصوص مواجهه ی طنز گونه ی مردم با شرایط فعلی کشور و بیماری کرونا گفت:این یک واکنش روانی است و من فکر میکنم که بعضا ما ترس را دوست داریم مثل فیلم های ترسناکی که ما گاهی دوست داریم آن فیلم های ترسناک را ببینیم و آن ترس شیرین و دوست داشتنی است .وظیفه ی یک هنرمند این است که بتواند روحیه ی مردم را حفظ کند. 
امیریان در پاسخ به این سوال که ما شما را با دو قید طنز نویس و دیگر اینکه برای نوجوانان مینویسید میشناسیم مثل رفاقت به سبک  تانک که همین باعث میشود بگویند آثار شما طنز نیست و شما چقدر این را قبول دارید گفت:نظرتان قابل احترام است من  خودم به این فکر نکرده ام که اثارم  با نمک است یا طنز.به هرحال شیرین نوشتن خودش یک سبک است ولی همیشه سعی کرده ام که کارهایم شیرین باشد نه سوهان روح برای مخاطب.
امیریان افزود:اینگونه نبوده که من از قبل بخواهم سراغ طنز بروم .دوستانی مثل داوود غفارزادگان و رضا بایرامی گفتند سعی کن در بخش طنز بنویسی و خودم هم خیلی دوست داشتم اما ما با فقرادبیات طنز مواجهیم و در ادبیات بزرگسال هم نویسنده ی طنز نداریم.برای مردمی که در هر شرایطی خودشان طنز درست میکنند کار طنز نوشتن خیلی سخت است .
این نویسنده ی طنز پرداز در رابطه با کتاب پر تیراژ جام جهانی در جوادیه توضیح داد:برای من خودباوری نوجوانان اهمیت داشت که نوجوانان این نکته را فهمیدند.اینکه بچه ها بدون اینکه از کسی کمک بگیرند و مشکلاتشان را خودشان حل کنند برای من مهم بود.ما در زمان جنگ هم خیلی از فرماندهانی که توانستند سرنوشت ساز شوند از نوجوانی به جوانی قدم گذاشته بودند.
امیریان در پاسخ به این سوال که  شما تجربه ای در اقتباس و فیلنامه نویسی داریداما  چرا اثری مثل جام جهانی در جوادیه  تبدیل به نسخه ی تصویری نمیشود توضیح داد:نهادهایی مثل فارابی ،حوزه هنری،سیما فیلم بیشتر کارشکنی کردند.تهییه کننده برای کارگردان و بازیگر هزینه میکند اما برای فکر و اندیشه این کار را نمیکنند.
امیریان در رابطه با مرحوم ابولفضل زرویی نصر ابادی طنز نویس کشورمان گفت:من با ابولفضل زرویی نصر ابادی رفاقتی نداشتم اما کارهایش را دوست داشتم و واقعا جایش خالی است و ما هرکدام از اینها را که از دست میدهیم انگار یک گنجینه ی گرانبها را از دست داده ایم.
«شب روایت» به تهیه کنندگی حسین شاهمرادی محصول گروه هدب و هنر شبکه چهار سیما است که سه شنبه ها ساعت 23 پخش می شود.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها