در آنتن زنده شبکه چهار مطرح شد: سینمای واقعی به مخاطبینش فرهنگ می فروشد نه بلیط! / سینمای ایران، آرمان ستیز است/ قهرمان ایرانی جسم نحیف اما روح بزرگ دارد

تاریخ انتشار: شنبه 21 دی 1398
چهارمین قسمت از سری جدید برنامه شب سینما با اجرای دکتر امیرحسن ندایی و تهیه کنندگی و سردبیری سجاد مهرگان در شامگاه ۱۹ دی ماه روی آنتن شبکه چهار سیما رفت.
تعداد بازدید: 587 دریافت فیلم

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، این قسمت از شب سینما با توجه به اتفاقات هفته اخیر به موضوع «بررسی شمایل قهرمان ایرانی در مقابل ابرقهرمان های هالیوودی» با حضور دکتر مجید شاه حسینی پرداخت. در ابتدای این برنامه دکتر ندایی ضمن تقدیم برنامه به سپهبد شهید قاسم سلیمانی به این موضوع اشاره داشتند که قهرمان ملی ما امثال حاج قاسم سلیمانی هستند که از خاکستر خود دوباره زنده و پر خواهند کشید.

*سینمای ایران را سه مکتب سینمایی به بی راه کشانده است 
دکتر مجید شاه حسینی در مطلع صحبت های خود با تاکید به تقلید کورکورانه سینمای ایران از مکتب های فرانسوی، به این موضوع اشاره داشتند که سینمای ایران از مکتب های نئورئالیسم ایتالیا، ناتورالیسم و سینمای شاعرانه فرانسوی محتوایش را می‌گیرد بدون آنکه محتوای آن ها همخوانی ای با بستر واقعی جامعه ایرانی داشته باشد. نئورئالیسم ایتالیایی در کشور خودش به سرعت محکوم و بجای آن سینمای امیدبخش در دستور کار قرار گرفت. جنس سینمایی ای که در ایتالیا تنها ۱۰ سال عمر کرد اما دهه هاست در سینمای ایران از آن تقلید می شود.

*سینمای واقعی به مخاطبینش بلیط نمی فروشد، سبک زندگی آموزش می دهد 
در ادامه این گفت و گو دکتر مجید شاه حسینی با زیر سوال بردن مدیریت در سینمای ایران بعضی از مدیران را طرفدار حفظ وضع موجود و در موردی دیگر شرکت دارانی دانست که در مقام مدیریت مجبور به نان قرض دادن به اهالی سینما هستند. از نظر این استاد دانشگاه سینما رسالت اصلی اش فروش سبک زندگی است نه بلیط. طبق آمار ارائه شده در این برنامه چنانچه سینمای هالیوود تعطیل شود فروش سلاح آمریکایی به ۱/۴، اتومبیل آمریکایی ۱/۸،فروش لوازم مصرفی به ۱/۱۶ تنزل پیدا خواهد کرد. 

*سینمای ایران آرمان ستیز است
در بخش دیگری از این گفت و گو دکتر مجید شاه حسینی رئیس سابق بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به لحن در آثار سینمایی، شعاری شدن بسیاری از فیلم های سینمایی ایران را متاثر به اعتقاد نداشتن عوامل تولید اثر به آرمانی که در فیلم قصد نشان دادنش را دارند؛ دانست.
 او ضمن تاکید بر اهمیت داشتن لحن به این نکته تاکید داشتند که اگر سینمای ایران مواضع خودش را با لحن قوی و بدون ترس ارائه کند بدون شک فیلم‌ها شعاری به نظر نخواهند رسید. 

*قهرمان ایرانی جسم نحیف اما روح بزرگ دارد
طبق نظر دکتر مجیدی شاه حسینی پهلوانی مهم‌ترین ویژگی قهرمان ایرانی و محل تفاوت اصلی با ابرقهرمان های هالیوودی است. از نظر این استاد دانشگاه پهلوان ایرانی همیشه طرفدار مستضعفین عالم، غیرتمند و در اختیار اراده خداوند است. این قهرمان می تواند بر خلاف چهره عضلانی ابرقهرمان های هالیوودی همانند شهید رجایی و شهید قاسم سلیمانی ظاهری نحیف اما روحی قوی داشته باشد. 

برنامه شب سینما پنج شنبه شب های هر هفته ساعت ۲۳ از شبکه چهار سیما پخش می شود. این برنامه به مسائل سینمای ایران به صورت آکادمیک و با رویکردی پژوهشی می نگرد.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها