پنجشنبه سی و یکم خردادماه از قاب شبکه چهار سیما پخش می‌شود:

مستند«راوی روح پارسی» فیلمی درباره احمد تمیم‌داری

تاریخ انتشار: چهار شنبه 30 خرداد 1403
مستند «راوی روح پارسی» روایتگر زندگی و سلوک علمی و فرهنگی احمد تمیم‌داری استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی است که پنجشنبه سی و یکم خردادماه ساعت 19:00 روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.
تعداد بازدید: 68 دریافت فیلم

این مستند، هجدهمین فیلم از مجموعه مستند‌های آیینه عمر است که به کوشش گروه فرهنگ و‌اندیشه شبکه چهار سیما به تهیه‌کنندگی صدرا صدوقی و کارگردانی رضا عباسی پیش‌روی مخاطبان این شبکه تلویزیونی خواهد بود.
دکتر تمیم‌داری، ادیب، زبان‌شناس و فارسی‌پژوه متولد ۱۳۲۵ شمسی در تهران است. او دارای دكترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران است و نزد استادان مشهوری چون شریف رضایی، سید علی شاه‌چراغی، سید جعفر شهیدی، احمد مهدوی دامغانی و... نیز تلمذ کرده است.
تمیم داری عضو شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی، و استاد بازنشسته دانشكده ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی است و از گذشته تا کنون همواره سخنرانی‌های علمی و پژوهشی متعددی در حوزه زبان و ادب فارسی، تاریخ، حکمت، ادبیات عامه در مراکز علمی ایران و جهان ارائه کرده است.
داستان‌های ایرانی، تاریخ ادب پارسی، شرح قصیده كلامی صاحب بن عباد، عرفان و ادب فارسی در عصر صفوی، ادبیات ایران در انگلیس و آمریكا (ترجمه)، بخش ادبیات «دانشنامه ایران‌شناسی»، پیوند فرهنگ ایران و هند (مقاله) زبان و ادب عربی در شبه قاره (مقاله) سهم ایرانیان در تدوین دایره لمعارف (مقاله)، فرهنگ عامه و... از جمله آثاری است که به قلم تمیم داری به جامعه علمی ایران عرضه شده است.
وقتی در آثار دکترتمیم داری مداقه می‌نمائیم؛ مراتب علمی و عمق فرزانگی‌اش هویدا و آشکار است. همچنین جنبه انصاف و اعتدال وی در بیان مطالب بدون هیچ گونه جانبداری نیز کاملاً روشن است. به عنوان نمونه وقتی درباره ادب و عرفان دوره صفویه و مکتب اصفهان نکاتی را از لابه لای تاریخ و مفاهیم و معانی آن روزگار بیان می‌کند، همه سعی و تلاش استاد بر این است که با رعایت انصاف روایت خود را بیان نماید.
وقتی استاد تمیم داری آثار دانشمندان را به زبان فارسی ترجمه می‌کند در کنار برگردان متن اصلی کتاب، به مفاهیم ژرفی اشاره می‌کند که خواننده با مداقه در این معانی، فهم بهتر و عمیق‌تری از اثر پیدا می‌کند. از اینرو علاوه بر تسلط وی بر زبان و ادب فارسی، اشراف او برزبان‌های خارجی و کوشش وی در انتقال دانش و فرهنگ جهان علم به ایرانیان نیز مهم و قابل توجه است.
در این فیلم، روایتگر اصلی دکتر تمیم داری است که با بیانی شیوا و دلنشین روند زندگی و نضج شخصیت فرهنگی و ادبی خود را بیان می‌کند و در کنار‌ایشان، تنی چند از استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی نیز درباره جایگاه و اهمیت‌ایشان در سپهر فرهنگی، ادبی و اجتماعی ایران و جهان پارسی زبان نکات قابل توجهی را بیان کرده‌اند.
«آئینه عمر» کاری از گروه فرهنگ واندیشه شبکه چهار سیما است که در قالب آن، زندگی، سلوک علمی و فرهنگی و میراث پژوهشی ۲۶ چهره نامدار حوزه علوم انسانی، فرهنگ و هنر ایران به تصویر کشیده شده است.
مجموعه مستند «آئینه عمر» پنجشنبه‌ها ساعت19:00پخش و جمعه‌ها ساعت 12:30  تکرار می‌شود.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها