مستند« سرو اندیشه»؛ فیلمی درباره همایون همتی استاد برجسته ادیان عرفان

تاریخ انتشار: پنج شنبه 27 اردیبهشت 1403
مستند«سرو اندیشه» پرتره‌ای از زندگی و سلوک علمی و فرهنگی «همایون همتی» استاد و محقق برجسته ادیان عرفان است.
تعداد بازدید: 133

این مستند چهاردهمین فیلم از مجموعه مستند‌های «آئینه عمر»، کاری از گروه فرهنگ و‌اندیشه شبکه چهار سیما است که هر پنجشنبه پیش روی مخاطبان این شبکه تلویزیونی است.
دكتر همایون همتی به سال ۱۳۳٧ در شهر ایلام به دنیا آمد. تحصیلات دبستانی و دبیرستانی را در همان شهر به پایان برد. به اصرار پدر به آمریکا رفت و چند سال در دانشگاه اوهایو (Ohio) و دانشگاه پیتسبورگ (Pittsburgh) ایالت پنسیلوانیا به تحصیل در رشته طب پرداخت. یك سال نیز در دانشگاه علیگر (Aligarh) در كشور هند در رشته جامعه‌شناسی به تحصیل ادامه داد. او در سال ۱۳۵۸ وارد دانشگاه شد و در دانشگاه تهران به اخذ مدرك كارشناسی و كارشناسی ارشد در رشته «فلسفه و كلام اسلامی» نائل آمد. مدرك دكترای تخصصی وی در رشته « ادیان و عرفان تطبیقی» است.
 استاد همتی علاوه بر تحصیلات دانشگاهی به سبب علاقه شخصی قریب به ۱۴ سال تحصیلات منظم حوزوی نیز داشته است. وی دارای حدود ۵۰ جلد اثر تحقیقی شامل تألیف و ترجمه است كه برخی ازآن‌ها در باب عرفان، هنر، دین پژوهی، فلسفه، معرفت‌شناسی، كلام و الهیأت به چاپ رسیده است. حوزه اصلی تحقیقات او فلسفه، دین پژوهی، الهیأت و عرفان مقایسه‌ای است. به مطالعات میان رشته‌ای و مقایسه‌ای علاقه وافری دارد و غیر از تسلط بر زبان عربی و انگلیسی با چند زبان دیگر از جمله آلمانی، نیز آشنایی دارد.
تاكنون بیش از ۷٠ تقدیرنامه علمی از سوی دانشگاه‌ها و نهاد‌ها و مراكز پژوهشی داخل و خارج كشور به دکتر اعطا شده است و برخی دانشگاه‌های معتبرخارجی از جمله: مالزی، ترکیه، ایتالیا، تایلند، فنلاند، اندونزی، آلمان و امریكا برای تدریس ازاو دعوت كرده‌اند. افزون بر این‌ها به پاس قدردانی از تلاش‌های ارزنده علمی، لوح تقدیر ویژه‌ای از سوی ریاست « دانشگاه سازمان ملل متحد » نیز به‌ایشان اعطا گردیده است.
 همایون همتی از جمله استادانی است که با تسلط ویژه بر زبان‌های خارجی خاصه زبان انگلیسی، حضور مؤثری در جهان تفکر داشته، اما متأسفانه خدمات علمی و فرهنگی‌ایشان در ایران و نقش مؤثر وی در دیپلماسی علمی و فرهنگی کشور مغفول مانده است. از این رو در این فیلم تلاش کرده‌ایم بار دیگر با بازخوانی و روایت زندگی و سلوک این استاد عزیز، نقش و جایگاه‌ایشان را در سپهر فرهنگی و علمی ایران و جهان‌اندیشه را به تصویر بکشیم.
بر اساس این گزارش «آئینه عمر» کاری از گروه فرهنگ و‌اندیشه شبکه چهار سیماست که در قالب آن، زندگی، سلوک علمی و فرهنگی و میراث پژوهشی ۲۶ چهره نامدار حوزه علوم انسانی، فرهنگ و هنر ایران به تصویر کشیده شده است.

مجموعه مستند «آئینه عمر» پنجشنبه‌ها ساعت 19:00و تکرار آن جمعه‌ها ساعت 12:30 از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

 

دسته بندی :
برچسب :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها