سلول‌درمانی زیر ذره‌بین «چرخ»

تاریخ انتشار: یک شنبه 3 بهمن 1400
هشتادودومین قسمت فصل هشتم «چرخ» به بررسی  مهندسی بافت و سلول‌درمانی اختصاص دارد. این برنامه ساعت 19 امروز، یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود.
تعداد بازدید: 117


به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، در این قسمت از «چرخ»، محمود حاج‌زمان، روزنامه‌نگار علم از ششمین انقراض جمعی زمین خواهد گفت و محمدحسین عباس‌پور، زیست‌شناس سلولی و مولکولی به این سوال پاسخ خواهد داد: «آیا مفهوم فرگشت دگرگون خواهد شد؟». 
در بخش دیگری از «چرخ»، دکتر سیدداریوش طاهرزاده، دکترای شیمی و مدرس دانشگاه تهران با دکتر سونا زارع، مدیر دپارتمان مهندسی بافت مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره‌ی مهندسی بافت و سلول‌درمانی گفت‌وگو می‌کند. مهندسی بافت به‌عنوان بخشی از دانش زیست‌فناوری، به‌طور عام به معنی توسعه و تغییر در زمینه‌ی رشد آزمایشگاهی مولکول‌ها و سلول‌ها در بافت یا عضو، برای جایگزینی یا ترمیم قسمت آسیب‌دیده‌ی بدن است. سلول درمانی هم نوعی درمان است که در آن سلول‌های بنیادی به بیمار پیوند زده می‌شود. گاهی این کار با تزریق سلول‌های زنده و دست‌نخورده انجام می‌شود. برای نمونه سلول‌های T که قادرند از طریق ایمنی با واسطه‌های سلولی با سلول‌های سرطانی مبارزه کنند، می‌توانند برای ایجاد ایمنی در دوره‌ی درمان، به بیمار تزریق شوند. سلول درمانی از قرن نوزدهم از زمانی که دانشمندان، تزریق مواد حیوانی را به منظور جلوگیری و درمان بیماری‌ها مورد آزمایش قرار دادند، مورد استفاده قرار گرفت. در بخش دیگری از این قسمت «چرخ» گزارش‌ و گفت‌وگوی حافظ آهی با پژوهشگران و اساتید دانشگاه‌ها و مراکز علمی ایران روی آنتن خواهد رفت.
فصل هشتم مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند. 
«چرخ» چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده و به مدت ۵۰ دقیقه از شبکه‌ی چهار سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» محمدرضا مقدسیان است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها