سفر «چرخ» به دنیای کوانتومی / جشن تولد کوانتومی در «چرخ» به مناسبت سالروز تولد فیزیکدان اتریشی

تاریخ انتشار: چهار شنبه 22 مرداد 1399
دوزادهمین قسمت فصل هفتم «چرخ» ساعت 19 امروز، چهارشنبه ۲۲ مرداد 99، با بررسی دنیای کوانتومی به مناسبت تولد اروین شرودینگر، فیزیکدان مشهور اتریشی روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.
تعداد بازدید: 162

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، در این قسمت از «چرخ»، حافظ آهی، مجری-کارشناس برنامه با دکتر محمدوحید تکوک، استاد دانشگاه خوارزمی درباره‌ی دنیای کوانتومی گفت‌وگو می‌کند. این شاخه از فیزیک نتایجی عجیب را در پی دارد که در دنیای واقعی قابل توجیه نیستند. در مقیاس الکترونی و اتمی، بسیاری از معادلات فیزیک کلاسیک که توصیف‌کننده‌ی نحوه‌ی حرکت اجسام هستند، نمی‌توانند فیزیک مسائل را توصیف کنند. در فیزیک کلاسیک، یک جسم در یک لحظه‌ی مشخص، در مکانی مشخص قرار می‌گیرد. این در حالی است که در کوانتوم مکانیک الکترون‌ها در فضایی احتمالی قرار دارند. در حقیقت احتمال وجود آنها در نقطه‌ی‌ A، برابر با عددی مشخص و در نقطه‌ی B، این احتمال عددی متفاوت است. در سال 1920 نظریه‌ای به نام مکانیک کوانتومی مطرح شد و شرودینگر، فیزیکدان برجسته‌ی اتریشی، آن را به مفیدترین شکل به شیمی‌دان‌ها عرضه کرد.

فصل هفتم مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.

«چرخ» چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده و به مدت 45 دقیقه از شبکه‌ی چهار سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

دسته بندی :
برچسب :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها