رمزگشایی از تنش پارامتر هابل در «چرخ»

تاریخ انتشار: دو شنبه 13 مرداد 1399
ششمین قسمت فصل هفتم «چرخ» به بررسی تنش پارامتر هابل اختصاص دارد. این برنامه ساعت 19 امروز، دوشنبه 13 مرداد 99 از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود.
تعداد بازدید: 40

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، در این قسمت از برنامه، حافظ آهی، مجری-کارشناس «چرخ» با دکتر محمدمهدی شیخ‌جباری، استاد پژوهشکده‌ی‌ فیزیک پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گفت‌وگو خواهد کرد. قانون هابل قانونی در اخترفیزیک و کیهان‌شناسی است که فرض می‌کند که جهان با سرعتی ثابت که برای تمام زمان‌ها ثابت است، در حال گسترش است. زمانی که کیهان‌شناسان اجرام نجومی مانند برخی تپ‌اخترها (ستاره‌های نوترونی چرخان) را رصد می‌کنند، جهانی را می‌بینند که سریع‌تر و با ثابت هابل بزرگتری انبساط پیدا می‌کند. این اختلاف که به‌عنوان «تنش هابل» شناخته می‌شود، علی‌رغم دقیق‌تر شدن تمام اندازه‌گیری‌ها باقی مانده است. برخی از ستاره‌شناسان به این بحث ادامه می‌دهند که آیا ممکن است این تنش چیزی جز خطایی در اندازه‌گیری نباشد. اما اگر این اختلاف واقعی باشد، به این معناست که مدل دانشمندان از جهان چیزی کم دارد. دکتر محمدمهدی شیخ‌جباری در گفت‌وگو با «چرخ» این مفاهیم را تشریح و اختلاف نظرها درباره‌ی این موضوع را بررسی می‌کند.
فصل هفتم مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند. 
«چرخ» چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده و به مدت 45 دقیقه از شبکه‌ی چهار سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها