مبانی علمی و فقهی آیت الله مهدوی کنی از زبان حجت الاسلام عبدالحسین توده فلاح، پژوهشگر و استاد حوزه علمیه

تاریخ انتشار: دو شنبه 18 آذر 1398
دومین قسمت از فصل جدید از برنامه‌ی تلویزیونی «مصیر» کاری از گروه اجتماعی شبکه چهار سیما، یک‌شنبه 17 آذر ماه با موضوع « نوآوری‌های فقهی در اندیشه‌ی آیت الله مهدوی کنی ‌» با اجرای محمد مهدی ابراهیمی نصر روی آنتن رفت.
تعداد بازدید: 482

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، مهمان قسمت دوم برنامه، حجت الاسلام عبدالحسین توده فلاح، پژوهشگر و استاد حوزه علمیه در ابتدا درباره ی فقه و اخلاق در اندیشه آیت الله مهدوی کنی گفت:«شخصیت ایشان همراهی این دو را همواره داشته است. ایشان هم استاد اخلاق بودند هم اخلاق را اشاعه می‌دادند. فقه در دیدگاه ایشان هم در مباحث سیاسی هم دروس اخلاقی محور بود. فقه اساسا یعنی بایدها و نبایدها در رفتار است، چه رفتار سیاسی و چه اخلاقی و ایشان در همه ی عرصه ها به آن پایبند بودند.»
توده فلاح بیان کرد: « فقیه که یک دانشمند است وقتی در کرسی استادی می‌نشیند، مسئولیت بزرگتری را قبول کرده است. آیت الله مهدوی کنی اخلاق ویژه‌ای در تربیت داشتند. من به روش و منش استاد در تدریس، اخلاق علمی می‌گویم. آیت الله مهدوی کنی به همه‌ی آرا احترام می‌گذاشت و هیچ آرایی را کم نمی‌شمارد. ایشان هنگام تدریس حریم نمی‌گرفتند یعنی می‌گذاشتند شاگردان احساس نزدیکی کنند و سوال بپرسند.»
توده فلاح اضافه کرد: «ایشان می‌گفتند به منبر به عنوان حرفه نگاه نکنید. طلبه همیشه باید دنبال کسب علم باشد و منبر هم در مسیر رشد و کمال باشد. طلبه ها را تشویق می‌کردند نزد استادان مختلف شاگردی کنند. ایشان تاکید داشتند که همه ی طلبه ها فلسفه بدانند و بدون فلسفه برهانی  نمی توان به اصول رسید.» 
توده فلاح درباره‌ی مبانی علمی و فقهی آیت الله مهدوی کنی توضیح داد: «ایشان اصول را در خلال بحث های فقهی می گفتند که تحت تاثیر آیت الله بروجردی بودند. فقیه کسی است که می‌تواند از منابع چهارگانه کتاب، سنت، عقل و اجماع احکام شرعی را استنباط کند. فقیه می‌خواهد از خطاب هایی که در کتاب و سنت هست به استنباط برسد. »
توده فلاح گفت: «استفاده از عقل در دو سطح است؛ درک سخن شارع مقدس و قانونی کردن آن. بنابراین استفاده از عقل به عنوان یکی از منابع پذیرفته است.»
عبدالحسین توده فلاح درباره‌ ی نظرات خاص آیت الله مهدوی کنی بیان کرد: «با توجه به اینکه عقل به عنوان حجت درونی شناخته می شود در بسیاری از امور مثل معاملات شرع و امام معصوم وارد آن مباحث نمی شود و فقط پارچوب کلی می دهد. این مباحث تحت عنوان منطقه الفراغ مطرح می شود. نمونه ی آن ماهیت عقلایی معاملات و انواع معاملات در عصر جدید است.»
توده فلاح در پایان درباره‌ی نظرات آیت الله مهدوی کنی در فقه اضافه کرد: « ایشان اعتبار ویژه ای به اجماع می دادند در حالی که فقهای جدید اجماع را به عنوان منبع تعطیل کرده اند و به آن بها نمی دهند. آیت الله مهدوی کنی همانند آیت الله بروجردی معتقدند محدوده ی استصحاب کوچک است و اساسا جایی مطرح می شود که در گذشته به چیزی یقین داریم و شک داریم که چیز جدیدی آن را باطل کرده باشد و در جایی که به همان یقین شک کنیم مطرح نمی شود. همچنین آیت الله مهدوی کنی به تاریخ و فضایی که در آن حکم و سخن امام معصوم یا فقها بیان شده است توجه داشتند و بر اساس آن فتوا می دادند.»
در بخش‌های دیگر برنامه، سخنرانی آیت‌الله آیت الله مهدوی ‌کنی، معرفی کتاب، خاطرات حجت الاسلام کافی و حجت الاسلام حائری از ایشان و... پخش شد.
فصل جدید برنامه تلویزیونی «مصیر» با هدف بازخوانی و نقد اندیشه متفکران اسلامی، یکشنبه‌ها ساعت 21 پخش می‌شود و به بررسی ابعاد فکری اندیشمندان بزرگی چون؛ شهید صدر، علامه طباطبایی، آیت الله طالقانی، شهید آوینی، امام خمینی(ره)، آیت الله مصباح یزدی و... می‌پردازد.

دسته بندی :
برچسب :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها