همراه با شبکه چهارسیما در اربعین حسینی / نغمه ها و ضیافت های عاشورایی شبکه چهار در اربعین حسینی(ع)

تاریخ انتشار: چهار شنبه 24 مهر 1398
شبکه چهار سیما به مناسبت اربعین سید و سالار شهیدان ویژه برنامه های «ضیافت» و «نغمه های عاشورایی» را روی آنتن می برد.
تعداد بازدید: 738

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما:، شبكه چهار در اربعین حسینی با پخش ویژه برنامه‌های مختلف زائران اباعبدالله الحسین (ع) را همراهی می‌كند. «ضیافت»، «نغمه های عاشورایی»، مستند «جان های متحد»، مستند «غریبان» از جمله ویژه برنامه های تدارک دیده شده برای اربعین سید و سالار شهیدان است.

 

از حماسه پیاده روی اربعین حسینی تا دعوت به بازخوانی سیره نبوی در «ضیافت» شبکه چهار

برنامه تلویزیونی «ضیافت اربعینی» در 12 قسمت با اجرای دکتر مالک شجاعی از شنبه 27 مهرماه روی آنتن می رود.

پخش ضیافت مصادف است با مناسبت های : اربعین حسینی(ع)، رحلت حضرت رسول اکرم(ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) ، از این رو این ویژه برنامه با چهار عنوان «ضیافت اربعینی»، «ضیافت نبوی»،  «ضیافت»، «ضیافت رضوی» به این 4مناسبت با 4رویکرد و محور مختلف خواهد پرداخت.

«ضیافت اربعینی» ویژه اربعین حسینی در 3قسمت از شنبه 27مهرماه تحت عنوان "اربعین و امروزِ ما"  ضمن تحلیل مقالات و همایش های بین المللی اربعین به ظرفیت های تمدنی پیاده روی اربعین می پردازد. دکتر شجاعی درشب اربعین اباعبدالله الحسین(ع) و شام اربعین (شنبه 27مهر مصادف با 20صفر ساعت 23، به صورت زنده) میزبان دکتر حمیدرضا آیت اللهی استاد دانشگاه علامه طباطبایی خواهد بود و در خصوص این موضوع گفتگو خواهد کرد. در دو قسمت ضیافت اربعینی دیگر نیز میزبان دکتر مهدی مشکی هیات علمی موسسه امام خمینی (ره)(5شنبه شب ساعت 19) و حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد رودگر، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی(جمعه شب  ساعت 19) خواهد بود.

«ضیافت نبوی» در چهارقسمت  ویژه رحلت حضرت رسول اکرم (ص) پخش می شود.

 می توان گفت «ضیافت نبوی»، به نوعی دعوت به بازخوانی معاصر سیره نبوی با محوریت مسائل فرهنگ اسلامی همچون سبک زندگی، نظم تمدنی جدید، علوم انسانی متناسب با فرهنگ، ارتقاء اخلاق جامعه، معنویت در فضای فکری حال حاضر و ... می باشد.

در ویژه برنامه «ضیافت»برای شهادت امام حسن(ع)، نامه امام علی(ع) به امام حسن مجتبی(ع) یعنی نامه 31 نهج البلاغه مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت. نامه ای که در آن تاکید حضرت بر رویکرد بینِ نسلی در حوزه معارف دینی و آموزه های معرفتی و تربیتی خطاب به نسل های بعدی است.  این برنامه شنبه 27 صفر با حضور دکتر همایون همتی روی آنتن خواهد رفت.

«ضیافت رضوی» ویژه شهادت امام رضا (ع) با حضور دکتر موسی نجفی، استاد تمام علوم‌سیاسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و با توجه به تاکید مقام معظم رهبری به تمدن نوین اسلامی، به فلسفه سیاسی و تمدن رضوی، خواهد پرداخت. این دو قسمت در  28 و 29 صفر (5 و 6 آبان ماه) پخش می شود.

گفتنی است «ضیافت » در روزهای پنجشنبه و جمعه ساعت 19 و در بقیه ایام هفته ساعت 23 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

گفتگو با ذاکران اهل بیت(ع) در «نغمه های عاشورایی»

برنامه تلویزیونی «نغمه های عاشورایی» در 12 قسمت 60 دقیقه ای با مداحان و ذاکران اهل بیت گفتگو می کند.

این برنامه به تهیه کنندگی حبیب الله ذوالفقاری از شنبه 27 مهرماه پخش آن آغاز می شود و از شنبه تا چهارشنبه ساعت 21 از شبکه چهار سیما روی آنتن خواهد رفت.

گروه تولید «نغمه های عاشورایی» با سفر به 12 استان کشور همچون قم، بوشهر، همدان،گرگان، اصفهان و ... با مداحان و ذاکران اهل بیت (ع) همراه شده و با آنها در خصوص نغمات عاشورایی وآثارشان گفتگو کرده است. محمدرضا عاصی، محمدرضا اسحاقی، حسین کشتکار و محمدرضا مشکین از جمله مداحانی هستند که با آنها گفتگو شده است.

«جانهای متحد» در اربعین حسینی

مستند دو قسمتی «جانهای متحد» به تهیه کنندگی طیبه صادقی و کارگردانی علی مقدم 27 و 28 مهرماه ساعت 7:30 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

محور اصلی برنامه را گفتگوی میان مجاهدین عراقی در خصوص فعالیت های نظامی و سیاسی خود تشکیل می دهد، در این بخش 3 شخصیت با ملیت عراقی در خصوص فعالیت های خود در کشور ایران و عراق صحبت می کنند. محور دیگر این برنامه ارتباطات عاطفی و فرهنگی و مذهبی میان دو ملت  است .

معرفی 3 عراقی و همرزمان ایرانی آنها از لشگر بدر ایران و  ورود به فضای اجتماعی، فرهنگی، مذهبی میان دو ملت ایران و عراق در محله های عراقی نشین ایران  و تصویر اتحاد و نزدیکی دو ملت در عرصه های مختلف .

در این مستند می بینیم: حضور رزمنده های ایرانی و عراقی لشگر بدر در یک سفر یک روزه به قم کنار یکدیگر و بازدید از گلزار شهدای قم جهت بازخوانی خاطرات رزمندگان ایرانی و عراقی 8 سال دفاع مقدس و گرامیداشت خاطره ی آنها . همچنین روایت خاطرات در مسیر قم با حضور در قطار و تکرار خاطرات سفر رزمندگان در این مسیر.

حسین محجوب و روایتی از «غریبان»

«غریبان» مستندی آرشیوی به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی است که توسط کامران جاهدی در مدت زمان هفت ماه تدوین شده است. این مستند به مناسبت اربعین حسینی روز شنبه 27 مهرماه ساعت 8:45 روی آنتن می رود.

۳۳ کارگردان از ۳۳ استان کشور مستندهایی مستقل درباره پیاده‌روی اربعین ساخته اند که تمامی راش‌های این مستندها به اضافه حجم زیادی از آرشیو صدا و سیما که معادل ۲٤۰۰ ساعت فیلم است در اختیار مصطفی رزاق کریمی و تدوینگرش گذاشته شد که پس از تحقیقی مفصل به روایت «غریبان» رسیدند. در «غریبان» فلسفه و تاریخ اربعین روایت می‌شود. حسین محجوب و مریم واعظ پور راوی این مجموعه هستند.

گذشته و حال  تئاتر مذهبی به روایت «شب تئاتر»

«شب تئاتر» از مجموعه «شب های هنر» شنبه 26 مهرماه به مناسبت اربعین اباعبدالله الحسین (ع) به «بررسی گذشته و حال  تئاتر دینی» می پردازد.

در برنامه این هفته «شب تئاتر» که ساعت 22 به صورت زنده روی آنتن می رود، دکتر احمد جولایی، نویسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه و دکتر حسین فرخی، نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر، به اظهار نظر درباره این موضوع خواهند پرداخت. آیتم های تحلیل رویدادهای هفته، معرفی نمایش های روی صحنه تهران و شهرستان ها و نیز معرفی کتاب از دیگر بخش های این برنامه هستند.

«شب تئاتر» از مجموعه «شب‌های هنر» محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است. تهیه کنندگی این برنامه را امین اشرفی برعهده دارد و سردبیری و اجرای آن را منوچهر اکبرلو عهده دار است.

در شبکه چهار بررسی می شود: «اربعین، نماد وحدت و اقتدار اسلامی»

مجله سیاسی «رودررو» در آستانه فرارسیدن اربعین حسینی با موضوع «اربعین، نماد وحدت و اقتدار اسلامی» روی آنتن می رود.

پیاده‌روی اربعین امسال درحالی با حضور گسترده‌تر عاشقان سالار شهیدان و رهپویان طریق هدایت و آزادگی ادامه دارد، که آشوب ساختگی دشمنان ملت عراق برای مخدوش کردن این همایش بزرگ انسانی را پشت سر گذاشته، و نقشه‌های دشمنان هیچ تاثیری در عظمت و شکوه بیشتر این راهپیمایی انسانی اسلامی نداشته است.

حضور هر ساله 20 تا 25 میلیون زائر از دهها کشور جهان، و وقوع ناب‌ترین جلوه‌های انسان‌دوستی و دلدادگی به نوع بشر و خالق هستی زیباترین تصویری است که در قاب اربعین حسینی خلق می‌شود، و علاوه بر ابعاد انسانی - الهی، به رویدادی تاثیرگذار در تامین ثبات امنیتی، وحدت قومی - دینی در عراق و سراسر منطقه تبدیل شده است. 

«رودرروی» این هفته به بررسی ابعاد این حماسه انسانی و پیام و آثار اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی آن می‌پردازد.

در این برنامه که اجرای آن را دکتر مراد عنادی برعهده دارد امشب 24 مهرماه ساعت 19 میزبان حجت الاسلام والمسلمین احمد مازنی نماینده مجلس و رییس کمیسیون فرهنگی مجلس و علی اکبر رضایی استاد دانشگاه می شود و با آنها درخصوص موضوع برنامه گفتگو می کند.

«رودررو» به تهیه کنندگی سید مهدی حسینی، کاری از گروه سیاسی شبکه چهار سیما است و چهارشنبه ها ساعت 19:00 به صورت زنده روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها