چراغ مطالعه

گفت‌وگوهایی انتقادی با نویسندگان کتاب‌های حوزه‌ی علوم انسانی
تعداد بازدید 7084 دریافت فیلم

این برنامه  شامل گفت‌و‌گوهایی با نویسندگان کتاب‌های حوزه علوم انسانی است و به نقد و ارزیابی کتاب‌های این حوزه و نیز فضای کلی کتاب‌های تالیفی علوم انسانی در ایران خواهد پرداخت.  
هر قسمت از «چراغ مطالعه» میزبان یکی از نویسندگان شهیر ایرانی خواهد بود و با آن‌ها درباره‌ی کتاب‌هایشان به گفت‌و‌گو خواهد نشست. کوروش علیانی، نویسنده، پژوهشگر و زبان‌شناس اجرای این مجموعه گفت‌و‌گوها را بر عهده خواهد داشت. 
در تیزر تبلیغاتی این برنامه آمده است: «در چراغ مطالعه، به سراغ کتاب‌ها و نویسندگانشان خواهیم رفت. سوال‌های سخت می‌پرسیم و به دنبال جواب‌های تازه خواهیم گشت» 
«چراغ مطالعه» در قسمت نخست، میزبان آرمین امیر، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه علامه طباطبایی خواهد بود. « ره افسانه زدند، تبارشناسی آثار خلقیات نویسان ایرانی در پنجاه سال اخیر» نام کتابی است که در برنامه اول مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت. آرمین امیر در این کتاب با تبارشناسی نوشته‌های 9 نویسندۀ ایرانی، به دنبال پاسخ این سوال است که چرا در آثار این نویسندگان، ما ایرانیان اینهمه خودمان را با غرب مقایسه می‌کنیم و چرا همیشه در این مقایسه، غرب خوب و پیشرفته و قانون‌مند است و ما بد و عقب‌مانده و بی‌قانون.  
«چراغ مطالعه» در فصل اول در 20 قسمت با تهیه کنندگی «مرتضی روحانی» در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما تولید شده است و پخش هفتگی آن با اجرای «کوروش علیانی» و سردبیری «مرتضی روحانی» از شنبه 11 آبان آغاز  شد.

در فصل جدید شنبه ها ساعت 21 پخش و یکشنبه ها 5صبح و 17 عصر بازپخش می شود.

قسمت ها

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها