بانوی زبان‌شناس در «حکایت دل»

تاریخ انتشار: یک شنبه 30 تیر 1398
«بانوی سغد» عنوان قسمت جدید مجموعه «حکایت دل» است که امشب از شبکه چهار سیما پخش می شود.
تعداد بازدید: 245 دریافت فیلم

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما:این برنامه که امشب (30 تیرماه) ساعت 21 پخش می شود به معرفی استاد زهره‌ زرشناس زبان‌شناس اختصاص یافته است.
زهره زرشناس متولد ۱۳۳۰ در تهران است. پس از دریافت مدرک فوق لیسانس فرهنگ و زبان‌های باستانی از دانشگاه تهران، در سال ۱۳۵۷ با رتبه اول در آزمون ورودی (کنکور) دانشگاه تهران در دوره دکترای فرهنگ و زبانهای باستانی به تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۶۵ موفق به اخذ  مدرک دکترا از دانشگاه تهران شد.
دکتر زرشناس از سال ۱۳۵۷ عضو هیئت علمی فرهنگستان زبان ایران و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ترتیب استادیار موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی و دانشیار و استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بوده است.
وی از سال ۱۳۶۸ تاکنون به تدریس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در پژوهشگاه علوم انسانی، دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامی (واحد علوم و تحقیقات) و بنیاد ایرانشناسی اشتغال دارد و تاکنون راهنمایی و هدایت بیش از ۱۰۰پایان نامه (تز) کارشناسی  ارشد و دکترا  را بر عهده داشته است.
دکتر زرشناس با تألیف بیش از ۸۰ مقاله در مجلات علمی ایرانی و خارجی و تألیف ۱۰ کتاب در سال ۱۳۸۰ موفق به کسب درجه استادی (پروفسوری) شده و عضو چندین انجمن علمی ایرانی و خارجی مانند انجمن ایرانشناسان  اروپا (SIE) و انجمن زبانشناسی و انجمن ایران شناسی ایران است.
كتاب‌هاي «زبان و ادبيات ايران باستان» و «ميراث ادبي روايي در ايران باستان»، «شش متن سغدي»، «جستارهايي در زبان‌هاي ايراني ميانه شرقي»، «زن و واژه»، «دستنامه سغدي»، «جشن‌نامه دكتر بدرالزمان قريب» و... از جمله تاليفات اوست. 
«حکایت دل» به تهیه کنندگی علیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز، در قالب ۲۰ قسمت مستند از زندگینامه، پرتره علمی و حرفه‌ای اساتید فاخر و مشاهیر معاصر کشور، یکشنبه ها  ساعت 21 از شبکه چهار سیما پخش می شود.
این مجموعه برای اولین بار از شبکه چهار سیما به روی آنتن می رود و روز دوشنبه ساعت  19:30 از شبکه یک سیما بازپخش می شود.

دسته بندی :

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
نمایش همه نظرات