از روز جهانی آموزش تا آسیب‌های صید ترال در «چرخ»

تاریخ انتشار: سه شنبه 7 بهمن 1399
صدوپنجمین قسمت فصل هفتم «چرخ» ساعت ۱۹ امروز، سه‌شنبه ۷ بهمن، با بررسی آسیب‌های صید ترال در خلیج فارس روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.
تعداد بازدید: 34

به گزارش روابط عمومی سیما، در این قسمت «چرخ»، حافظ آهی، مجری-کارشناس برنامه با دکتر داود میرشکار، مدیر کل دفتر زیست‌بوم‌ها و سواحل دریایی سازمان حفاظت از محیط‌زیست درباره‌ی صید ترال گفت‌وگو می‌کند. گوفه‌کشی یا ترالینگ نوعی روش ماهیگیری است که در آن به‌وسیله‌ی کشیدن تور در آب توسط یک یا چند شناور ماهیگیری می‌کنند. از نظر اکثر سازمان‌های زیست‌محیطی، مشکل اساسی اغلب روش‌های صید، صید گونه‌ی نامطلوب است. آنها نمی‌خواهند بعضی از ماهیان بی‌دلیل صید شوند. از آنجایی که ترال کف شامل کشیدن ابزار سنگین ماهیگیری در کف دریاست، می‌تواند تخریب‌هایی در مقیاس بزرگ در کف اقیانوس‌ها ایجاد کند. از آن جمله شکستن مرجان‌ها، خسارت به زیستگاه و حذف جلبک‌های دریایی است. اوایل آبان ماه امسال بود که مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای از ممنوعیت دو ساله‌ی صید ترال از ابتدای آذر ۹۹ خبرداد.

در بخش دیگری از این قسمت «چرخ» محمود حاج‌زمان، روزنامه‌نگار علم، به مناسبت روز جهانی آموزش وضعیت آموزش در دنیا و ایران را بررسی خواهد کرد.

فصل هفتم مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.

«چرخ» چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۹ به‌صورت زنده و به مدت ۴۵ دقیقه از شبکه‌ی چهار سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها