«چرخ» در جست‌وجوی تاریکی در گرم‌ترین نقطه زمین

تاریخ انتشار: دو شنبه 22 دی 1399
نودوهفتمین قسمت فصل هفتم «چرخ» ساعت ۱۹ امروز، دو‌شنبه ۲۲دی، با بررسی آلودگی‌های نوری در ایران روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.
تعداد بازدید: 34

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، در این قسمت «چرخ»، حافظ آهی، مجری-کارشناس برنامه با حامد میرزاخلیل، کارشناس آلودگی نوری درباره‌ی آلودگی‌های نوری و تاثیر آن بر محیط‌زیست گفت‌وگو می‌کند. اصطلاح کلی آلودگی نوری به مشکلات چندگانه‌ای اطلاق می‌شود که به سبب کم‌بازده بودن، آزاردهندگی، علاوه بر نیاز یا غیرمنطقی بودن نور مصنوعی ایجاد می‌شود. در کشورهای مختلف استانداردهای نورپردازی، با توجه به شرایط اقلیمی مناطق )میزان تابش نور و ابرناکی) مشخص می‌شود. در کشوری مثل انگلیس که هوا غالبا مه‌آلود است، چشم شهروندان به نور کم عادت دارد، بنابراین وقتی وارد خانه می‌شوند با نور کم آن هم در یک گوشه خانه کارهایشان را انجام می‌دهند اما در کشور ما به دلیل تابش نورخورشید در بیشتر روزهای سال، چشم ما ایرانی‌ها به نور زیاد عادت کرده است، برای همین به دلیل شرایط اقلیمی که در آن مستقر هستیم در خانه هم دوست داریم که همه‌ی چراغ‌ها را روشن کنیم و از نور زیاد استفاده می‌کنیم. 
در بخش‌ دیگری از این قسمت «چرخ»، زینب رحیمی، روزنامه‌نگار محیط‌زیست، تازه‌ترین خبرهای این حوزه را بررسی خواهد کرد.
فصل هفتم مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند. 
«چرخ» چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۹ به‌صورت زنده و به مدت ۴۵ دقیقه از شبکه‌ی چهار سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها