بررسی کتاب «ارزیابی تأثیرات اجتماعی» در چراغ مطالعه؛/تلاشی برای ارزیابی تأثیرات اجتماعی طرح‌های توسعه‌ای

تاریخ انتشار: شنبه 20 دی 1399
چراغ مطالعه در چهارمین قسمت از فصل جدید خود میزبان دکتر محمد فاضلی است و با او در مورد کتاب «ارزیابی تأثیرات اجتماعی» گفتگو کرده که این برنامه امشب، شنبه 20 دی، ساعت 9 شب از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.
تعداد بازدید: 82

به گزارش روابط‌عمومی شبکه چهار سیما؛ کتاب «ارزیابی تأثیرات اجتماعی» از منظری به موضوع توسعه نگاه می‌کند که آن را نه صرفاً مقوله‌ای کمّی و ناظر به عدد و رقم که پیوستاری از بهره‌مندی مادی تا تعالی معنوی می‌داند و از همین جهت ساخت‌وساز و مدرن‌سازی بی‌برنامه را مقصد رشد و توسعه نمی‌داند. بلکه پیشنهاد می‌دهد در تمامی مراحل برنامه‌ریزی، اجرا و ارزیابی اقدامات توسعه‌ای و تغییراتی که این اقدامات در محیط طبیعی و اجتماعی ایجاد می‌کنند بررسی و پیش‌بینی شود تا شرایط اجتماعی موفقیت این اقدامات و تأثیرات محتمل منفی آن‌ها پیش‌بینی شده و راهکارهایی برای کاستن از تأثیرات منفی آن و تقویت تأثیرات مثبتشان پیشنهاد شود.

محمد فاضلی نویسنده کتاب استادیار دانشگاه شهید بهشتی است. او دکتری جامعه‌شناسی را از دانشگاه تربیت‌مدرس دریافت کرده است. فاضلی از سال 1392 تا پایان دوران اول ریاست‌جمهوری دکتر حسن روحانی، معاون پژوهشی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری بود. او از سال 97 رئیس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی است. «شهر»، «حمل‌ونقل و زندگی روزمره» و «جامعه ایرانی و اخلاق اجتماعی و مصرف‌زدگی و سبک زندگی» 3 عنوان از 11 کتاب منتشر شده از محمد فاضلی است.

چهارمین فصل از برنامه تلویزیونی «چراغ مطالعه» به کوشش گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما و با سردبیری محدثه پیرهادی و اجرای کورش علیانی و تهیه کنندگی مرتضی روحانی، شنبه هر هفته ساعت 21 از

شبکه چهار سیما پخش می شود.

دسته بندی :
برچسب :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها