فرصت یا آسیب بودن باغ‌وحش‌ها، موضوع مناظره ای داغ در «چرخ» / سرگذشت شامپانزه ای به نام باران و بازگشتش به باغ وحش ارم

تاریخ انتشار: سه شنبه 4 شهریور 1399
نوزدهمین قسمت فصل جدید «چرخ» ساعت 19 امروز، سه‌شنبه ۴ شهریور 99، با برگزاری یک مناظره درباره‌ی فرصت یا آسیب بودن باغ‌وحش‌ها روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.
تعداد بازدید: 69

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، در این قسمت «چرخ»، علیرضا شهرداری، فعال محیط‌زیست به‌عنوان موافق وجود و مزایای باغ‌وحش‌ها و سپهر سلیمی، فعال حقوق حیوانات به‌عنوان مخالف باغ‌وحش‌ها، در گفت‌وگویی فرصت‌ها و آسیب‌های باغ‌وحش‌ها را بررسی می‌کنند. این مناظره به بهانه‌ی ماجرای جنجالی بازگشت شامپانزه‌ای به نام باران به باغ‌وحش ارم برگزار می‌شود.
 اواخر اردیبهشت سال ۹۶ در باغ‌وحش ارم بچه شامپانزه‌ی نارسی از مادر جوانش متولد شد که به علت جوانی و نداشتن تجربه‌ی زایمان توانایی نگهداری از این بچه شامپانزه را نداشت و حالا پس از گذشت سه سال از مراقبت‌های شخصی، این شامپانزه به باغ وحش ارم بازگردانده شد. این شامپانزه به دلیل ناتوانی مادرش در نگهداری، توسط دامپزشک باغ‌وحش تحت مراقبت قرار گرفت که پس از مدتی به دامپزشک وابسته شد. شامپانزه‌ها از آنجایی که از لحاظ ژنی بسیار شبیه انسان هستند تا سن شش سالگی به توجه و مراقبت نیاز دارند و اگر این مراقب‌ها به‌خوبی صورت نگیرد، این حیوانات دچار افسردگی و گوشه‌گیری می‌شوند. در هفته‌های گذشته‌ی درباره‌ی بازگشت این شامپانزه به باغ‌وحش موافقت‌ها و مخالفت‌های مختلفی انجام شد اما در نهایت با صدور حکم قضایی این شامپانزه‌ی سه ساله که به‌صورت خانگی درحال نگهداری بود، برای ادامه‌ی زندگی به زادگاهش، یعنی مجموعه‌ی باغ‌وحش ارم منتقل شد.
 در بخش دیگری از این قسمت «چرخ»، آیه حمداوی، کارشناس محیط‌زیست، در آیتم «زندگی سبز» از راهکارهای کاهش پسماندهای خانگی خواهد گفت.
فصل هفتم مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.
«چرخ» چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده و به مدت 45 دقیقه از شبکه‌ی چهار سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها