«الگوی مطلوب توسعه ملی» روی میز زاویه

تاریخ انتشار: چهار شنبه 27 بهمن 1400
برنامه زاویه امشب ساعت 22 با حضور دو پژوهشگر حوزه اقتصاد و توسعه با موضوع «الگوی توسعه ملی» روی آنتن شبکه چهار می رود.
تعداد بازدید: 359

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، زاویه در این برنامه به الگوی توسعه اختصاص دارد. سال‌های سال، توسعه یک نسخه واحد دانسته می‌شد که همه باید از آن تبعیت می‌کردند. توسعه برای کشورها چشم‌انداز و رؤیا می‌سازد. کشورها راهی جز این نمی‌یابند که نسخه‌های آماده سازمان‌های بین‌المللی را پیاده کنند و در عوض وام و اعانه دریافت کنند. توسعه شتابان، آشفتگی و آنومی را در بسیاری کشورها به دنبال آورد و هنجارها و ساختارهای اجتماعی را به هم ریخت. با نمایان شدن این مشکلات، سازمان‌های بین‌المللی، کلیدواژه‌هایی مانند توسعه محلی و مشارکت را وارد ادبیات خود کردند. اما این هم نقطه پایانی بر داستان توسعه نبود و حتی این روش‌ها هم پیامدهای خاص خود را در کشورها به همراه داشت.

آیا توسعه آنقدری که به بالا بردن شاخص‌های اقتصادی می‌اندیشد، به خودِ انسان و اجتماع توجه می کند؟ برنامه‌های توسعه در کشورهای شرق و جنوب، چه تضادهایی درکشورها را در پی داشته است؟ و دست آخر سوال مهمی که ذهن فعالان توسعه را به خود مشغول کرده این است که توسعه اجتماعی چیست و الگوی مطلوب دستیابی به آن چگونه است؟

برنامه زاویه در بیست و پنجمین قسمت از فصل شانزدهم چهارشنبه 27 بهمن ماه ساعت 22 در شبکه چهار به بررسی این پرسش ها با حضور دکتر علیرضا نفیسی و دکتر حسین عنبرستانی، دو پژوهشگر حوزه اقتصاد و توسعه می پردازد.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها