بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی در شبکه چهار

برنامه «چرخ» امشب (4 اسفند ماه) به بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس اختصاص یافته است.
تصویر بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی در شبکه 4

به گزارش جام جم آنلاین از روابط عمومی شبکه چهار سیما، مجله علمی «چرخ» به تهیه کنندگی مریم فیروزی که تلاش می کند تا با حضور چهره‌های علمی و پژوهشی به رویدادهای علمی بپردازد،امشب درآستانه فرارسیدن  5 اسفند روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی، به این دانشمند بزرگ ایرانی و نام گذاری این روز به روز مهندس می پردزاد.

شهریار ربانی مجری برنامه دراین بخش میزبان دکتر سید حجت الحق حسینی پژوهشگر و متخصص تاریخ و فلسفه علم با گرایش ریاضیات و نجوم اسلامی خواهد بود.

در بخش دوم از مجله عصر گاهی شبکه چهار سیما موضوع مهندسی انرژی، با حضور دکتر مرتضی خشه چی عضو هیات علمی گروه آموزشی فنی و کشاورزی دانشگاه تهران بررسی می شود.

برنامه چرخ کاری از گروه دانش شبکه چهار سیما است و شنبه تا چهارشنبه ساعت 19 از شبکه چهار سیما پخش و روز بعد ساعت 8 باز پخش می شود.

گفتگو پیرامون «مقاوم سازی غیر سازه ای» در برنامه «چرخ» از شبکه چهار سیما

گفتگو پیرامون «مقاوم سازی غیر سازه ای» در برنامه «چرخ» از شبکه چهار سیما – امشب

در برنامه “چرخ” شبکه ۴ سیما، مورخ چهارشنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۵، در بخش اول از این قسمت برنامه؛ دکتر علیرضا فلاحی، مهمان ایمان برات وکیلی خواهد بود و به گفتگو پیرامون «مقاوم سازی غیر سازه ای» خواهند پرداخت.

با حضور:
– علیرضا فلاحی؛ استاد گروه بازسازی پس از سانحه دانشگاه شهید بهشتی
– ایمان برات وکیلی؛ معمار، کارشناسی ارشد طراحی شهری دانشگاه شهید بهشتی

زمان پخش: چهارشنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۵، ساعت ۱۹ – شبکه چهار سیما
تکرار برنامه: پنجشنبه ۸ صبح

محور اصلی برنامه چرخ موضوعات مختلف جهان دانش و فناوری است که با آیتم هایی نظیر گفت‌وگو با دانشمندان و پژوهشگران و چهره‌های علمی مختلف ایران، سرکشی به مراکز علمی کشور و آگاهی از چگونگی تحقیقات علمی دانشمندان ایرانی همراه است. همچنین چرخ می کوشد تا مرزهای جغرافیایی را درنوردد و به تازه ترین یافته ها و رویدادهای علمی روز دنیا نیز بپردازد و وقایع علمی جهان را منعکس کند.
تهیه کننده: مریم فیروزی

روز جهانی کوهستان در "چرخ"

به گزارش «نسیم آنلاین» ، چرخ امروز به مناسبت روز جهانی کوهستان با حضور علیرضا نادری ،کارشناس محیط زیست  همراه با سید امیر توکلی صبور،زمین شناس به این روز جهانی اختصاص دارد که این بخش را شهریار ربانی اجرا خواهد کرد.

و در بخش دوم برنامه ،چرخ با اجرای دکتر سیامک علیزاده و با حضوردکتر منصور پرورش ،جراح مغز و اعصاب و عضو هیئت علمی گروه جراحی اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران  پیرامون مغز و تحریک عمیق مغزی  به گفتگو خواهند نشست.

چرخ از شنبه تا سه شنبه به تهیه کنندگی مریم فیروزی ساعت 19 روی آنتن شبکه چهار می رود.

بررسی نمایش «سپنج رنج و شکنج فرخنده» در «نقد تئاتر»

نقد تئاتر

چهل و هشتمین برنامه «نقد تئاتر» شنبه (۲۰ شهریور ماه) به نقد و بررسی نمایش «سپنج رنج و شکنج فرخنده» با حضور محمود عزیزی، تاج‌بخش فنائیان، شهرام گیل‌آبادی و فریدون محرابی اختصاص دارد.

به گزارش ایسنا، نمایش «سپنج رنج و شکنج فرخنده» به نویسندگی محمود استادمحمد و کارگردانی شهرام گیل‌آبادی زندگی «فرخنده» را در سه پرده کودکی، جوانی، میان‌سالی و مرگ روایت می‌کند.

این نمایش‌نامه در سه بخش، ابتدا به زندگی فرخنده از کودکی تا مرگ، سپس به عدم نظم اجتماعی در جامعه با حضور انواع آدم‌ها اعم از فرهیختگان تا مردم کوچه و خیابان و به موضوع ارتباط عاطفی پدر و فرزندی که پدر همه چیز را به او می‌سپارد، می‌پردازد.

 نمایش «سپنج رنج و شکنج فرخنده» برای اولین بار با تعامل و همراهی تماشاچیان در گروه تلگرام و ایجاد امکان برقراری ارتباط با بازیگران نمایش به روی صحنه رفته است.

در این نمایش که اجرای خود را از ۸ شهریور آغاز کرده و تا ۳۱ شهریور در پلاتو اجرای مجموعه تئاتر شهر بر روی صحنه است، فریدون محرابی، شمسی صادقی، رویا فلاحی، نوشین حسن‌زاده، نازنین مهیمنی و قربان نجفی ایفای نقش می‌کنند.

برنامه «نقد تئاتر» به تهیه‌کنندگی مجید گیاه‌چی و اجرای دکتر عطاءالله کوپال از مجموعه برنامه‌های «نقد چهار» است که ساعت ۲۱ روزهای شنبه هر هفته به طور زنده و تکرار آن در ساعت ۱۰ روز بعد، از شبکه چهار پخش می‌شود.

حسام‌الدین سراج مهمان «نقد موسیقی» می‌شود

ویژه‌برنامه‌ای برای بزرگداشت فرهنگ شریف

تشییع پیکر استاد فرهنگ شریف - نوازنده پیشکسوت تار- تالار وحدت

برنامه «نقد موسیقی» شبکه چهار سیما به مناسبت درگذشت فرهنگ شریف - نوازنده پیشکسوت تار - به بررسی آثار این نوازنده پیشکسوت می‌پردازد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، این قسمت از برنامه «نقد موسیقی» که شنبه (۲۰ شهریور ماه) راهی آنتن می‌شود، به بررسی آثار فرهنگ شریف اختصاص یافته است و حسام‌الدین سراج، شهرام میرجلالی و هوشنگ فراهانی به عنوان مهمان در این برنامه حضور خواهند داشت.

فرهنگ شریف (۱۷ شهریور ماه) در سن ۸۵ سالگی در تهران درگذشت؛ او با ابداع‌هایی که در نحوه‌ی انگشت‌گذاری و مضراب‌زنی در نقاط مختلف سیم‌های تار انجام داده، از این ساز صدایی متفاوت درآورده که بسیاری از کارشناسان معتقدند، زیباترین صدای تولیدشده از ساز تار است.

«نقد موسیقی» به تهیه‌کنندگی حبیب ذوالفقاری و اجرا و کارشناسی دکتر پیروز ارجمند کاری از گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که هر دوشنبه شب ساعت ۲۱ از آنتن شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

پخش دوباره «هنرنامه» با پایان مخالفت‌ها

هنرنامه

تهیه‌کننده برنامه «هنرنامه» از پخش سری جدید این برنامه خبر داد و گفت: مدیریت قبلی شبکه چهار سیما با ادامه ساخت این برنامه مخالف بود.

محمد علی‌بازی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: پس از پایان سری دوم برنامه «هنرنامه» مدیریت قبلی تصمیم گرفت که این برنامه دیگر ادامه نداشته باشد، اما با روی کار آمدن مدیریت جدید تصمیم گرفته شد تا سری سوم آن تولید شود.

او با اعلام این خبر که پخش سری سوم «هنرنامه» از ۱۹ شهریور ماه آغاز می‌شود، هدف اصلی از ساخت این برنامه را علاوه بر پرداختن و معرفی هنرهای تجسمی، نقد و اطلاع‌رسانی در این زمینه برشمرد و گفت: به طور کلی «هنرنامه» با رویکردی تخصصی به هنرهای تجسمی می‌پردازد و هدفش اطلاع‌رسانی در این حوزه است که شامل نقد آثار و جریان‌های روز این حوزه می‌شود.

علی‌بازی درباره تغییرات پیش‌آمده در فصل سوم این برنامه گفت: سری جدید این برنامه شامل شش آیتم جداگانه است که روزهای جمعه هر هفته به مدت زمان ۴۵ دقیقه پخش می‌شود که در طول هفته نیز هر یک از این آیتم‌ها به صورت جداگانه نیز پخش می‌شوند.

تهیه‌کننده برنامه «هنرنامه» نقد نقاشی، مجسمه‌سازی، عکاسی، خوشنویسی، هنرهای مدرن و سنتی، معرفی کتاب‌های تخصصی تجسمی و گزارش از اتفاقات هنری را از جمله بخش‌های اصلی این برنامه بر شمرد و یادآور شد: رفتن به موزه هنرهای معاصر، خانه هنرمندان و گالری‌های شیرین، اثر و سهراب و پخش گزارش‌هایی از هنرهای تجسمی از جمله بخش‌های برنامه «هنرنامه» در اولین قسمت است.

به گزارش ایسنا، برنامه «هنرنامه» به تهیه‌کنندگی محمد علی‌بازی با اجرای مهسا ملک‌مرزبان کاری از گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که از این هفته جمعه‌ها ساعت 21 از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

مهرداد اسکویی در «سینمای ایران»

مهرداد اسکویی

برنامه «سینمای ایران» این هفته میزبان مهرداد اسکویی - مستندساز - خواهد بود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی شبکه چهار، برنامه «سینمای ایران» سه‌شنبه، 16 شهریور با حضور مهرداد اسکویی - مستندساز - و حمید سهیلی - پژوهشگر - سینمای مستند را مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گفته رضا حامدی‌خواه (تهیه‌کننده) برنامه «سینمای ایران» این هفته به طور کامل به سینمای مستند اختصاص دارد و در بخش دیگری از برنامه، با تهیه‌کننده و کارگردان مستند ایران گفت‌وگو خواهد شد.

حامدی‌خواه افزود: پخش گزارشی از جشن خانه مستندسازان در فرهنگسرای نیاوران و گفتگو با محمد شیروانی، ناهید دل‌آگاه و رامین حیدری فاروقی از دیگر بخش‌های این برنامه است.

برنامه «سینمای ایران» با اجرای دکتر امیرحسین ندایی، سه‌شنبه‌ها ساعت 21 از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

گفتگو درباره زمین در چرخ دانایی

برنامه«چرخ» که با هدف ترویج علم و داشتن تفکر علمی روی  آنتن می رود، امشب ساعت 19 برای طرح مباحثی درباره زمین روی آنتن می رود.

از امشب زاویه جدید را ببینید/ پخش سری جدید زاویه از شبکه دانایی آغاز شد

گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سری جدید مجله فرهنگ واندیشه «زاویه» را چهارشنبه ها ساعت 22:45روی آنتن می برد. این برنامه به تحلیل و بررسی مسائل و موضوعات گوناگون حوزه فرهنگ واندیشه می پردازد و آنها را مورد ژرفکاوی قرار می دهد.

نمایش جنگ دموکراسی از قاب چهار

مستند تحسین شده«جنگ دموکراسی» امشب (شنبه 14 شهریور) ساعت 21:40 روی آنتن می رود.

روایت تصویری از داوینچی در شبکه چهار

مستندنمایشی«لئوناردو داوینچی» با هدف به تصویر کشیدن زندگینامه و خدمات داوینچی، در دو قسمت 45 دقیقه ای دوشنبه و چهارشنبه ساعت 21:45 روی آنتن می رود.

تماشای رویداد های علمی در فناور

برنامه «فناور» پنجشنبه ها ساعت 21:30 پخش می شود و جمعه ها ساعت 10:30 باز پخش می شود. این برنامه رویدادهای علمی مرتبط با شرکت های دانش بنیان را بررسی و تحلیل می کند.

شارژ تلفن همراه با نور داخلی منزل

محققان مرکز تحقیقات مایکروسافت چین، نمونه اولیه سیستمی را طراحی کردند که امکان شارژ بی‌سیم تلفن همراه با استفاده از نور داخلی منزل را فراهم می‌کند. در این سیستم کاربر تلفن همراه خود را روی میز قرار می‌دهد و سیستم AutoCharge بصورت خودکار با استفاده از پرتوهای نور اقدام به شارژ باتری دستگاه می‌کند. سیستم AutoCharge با استفاده از یک دوربین و نرم‌افزار تشخیص اشیاء بطور مداوم اقدام به اسکن روی میز برای شناسایی اجسامی به شکل تلفن همراه می‌کند. با تشخیص وجود یک دستگاه، در کمتر از یک ثانیه پرتوهای نور به سمت تلفن همراه تابانده می‌شود؛ دوربین و نور قابل چرخش هستند تا هدف از زوایای مختلف مورد تابش قرار بگیرد. پنل‌های فتوولتائیک بر روی تلفن همراه اقدام به تولید برق با استفاده از نور دریافتی کرده و باتری دستگاه را شارژ می‌کنند.

فهرست رشته های مجاز ارشد و دکتری به روز شد

فهرست رشته محل های مجاز دوره های کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی، به روز رسانی شد. به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، آخرین وضعیت رشته محل های مجاز دوره های کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی دارای مجوز از شورای گسترش آموزش روی سایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت. بر اساس این گزارش، داوطلبان شرکت در آزمون های کارشناسی و دکترای تخصصی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی می توانند برای آگاهی از وضعیت رشته محل های مجاز دوره های کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی دارای مجوز از شورای گسترش آموزش به این سایت به نشانی www.msrt.ir مراجعه کنند.

2014 رکورددار گرم‌ترین‌ها در 134 سال گذشته

بر اساس اعلام دانشمندان ناسا و «اداره ملی اقیانوسی و جوی» (Noaa) ایالات متحده ، سال گذشته میلادی دمای جهان به بالاترین سطح خود از سال 1880 رسید. دمای سراسر زمین در سال 2014 به طور میانگین 0.8 درجه سانتی‌گراد بالاتر از میانگین جهانی در قرن بیستم بود و این موضوع 2014 را به گرم‌ترین سال طی 134 سال گذشته تبدیل کرد. دانشمندان مدعی‌اند تحلیل‌شان از اندازه‌گیری دمای سطحی زمین، گرم‌شدن طولانی‌مدت سیاره خاکی را نشان می‌دهد. افزایش بی‌سابقه میانگین دمای زمین از سال 1880 عمدتا توسط افزایش دی‌اکسیدکربن و انتشارات انسانی دیگر به داخل جو زمین رخ داده است. گفته می‌شود بخش اعظم این گرمایش طی سه دهه اخیر روی داده است.

راه‌اندازی بزرگترین شبکه ماهواره‌ای برای دسترسی به اینترنت

با بهره برداری از بزرگترین شبکه ماهواره‌ای جهان موسوم به OneWeb، امکان دسترسی جهانی به اینترنت پر سرعت فراهم می‌شود. در حالی که بر اساس اعلام اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU) نیمی از مردم جهان به اینترنت دسترسی ندارند، محققان قصد دارند در قالب طرح OneWeb محدودیت دسترسی به اینترنت را از بین ببرند. شرکت گوگل در پروژه لون (Project Loon) قصد دارد از بالن‌های شناور در هوا برای تأمین اینترنت استفاده کند و دو شرکت مهم دیگر نیز قصد استفاده از پهپاد را دارند. پروژه OneWeb شامل شبکه عظیمی متشکل از 648 میکروماهواره است که به مدار زمین پرتاب شده و با ایجاد بزرگترین شبکه ماهواره‌ای جهان، دسترسی به اینترنت پرسرعت را فراهم می‌کند.

ثبت روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم کشور

رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران از به ثبت رسیدن 15 فروردین هر سال به عنوان روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم جمهوری اسلامی ایران خبر داد. دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، گفت: با توجه به اهمیت حفاظت از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور ثبت یک روز در تقویم کشور به منظور فرهنگ سازی در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است. وی افزود: اهمیت منابع و ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور به عنوان سرمایه عظیم ملی و رکن اصلی تحقیقات و پژوهش ها و بالطبع پیشرفت ها در حوزه های مختلف بیولوژی و بیوتکنولوژی و خصوصا بهره برداری از این ثروت در زمینه های مهمی مانند امنیت اقتصادی، امنیت سلامت و امنیت غذایی بر متخصصان و سیاستگذاران پوشیده نیست.

تاثیر فست‌فود بر بازده تحصیلی کودکان

مطالعات جدید نشان می‌دهد مصرف فست فود در کودکان بر عملکرد تحصیلی آنها در مدرسه تاثیرگذار است. محققان دانشگاه اوهایو تحقیقی را انجام داده‌اند که بر اساس نتایج به دست آمده از این تحقیقات، خوردن زیاد فست فود در کودکان موجب افت تحصیلی آنها در مهارت‌هایی چون روخوانی و دروس ریاضیات و علوم می‌شود. بر این اساس دانش آموزانی که فست فود بیشتری می‌خوردند، نمراتشان 20 درصد کمتر از کودکانی بود که فست فود نمی‌خوردند. در واقع علاوه بر معضل چاقی حاصل از مصرف این غذاها، عملکرد دانش آموزان در کلاس نیز تضعیف می‌شود. این نتایج حتی با در نظر گرفتن عوامل دیگری مثل ورزش کردن، ‌تماشای تلویزیون، سطح طبقاتی خانوار و ... نیز به همین ترتیب بوده است.

دو مستند ویژه از شبکه چهار

Image style= مستند«اسرار موزه، موزه تاریخ طبیعی ایالات متحده»سه شنبه 25آذر ساعت 20:30 روی آنتن برنامه چهار سوی علم می رود. به گزارش روابط عمومی شبکه چهار، این مستند که به کارگردانی روبرت لاگ تهیه شده است محصول سال 2011 انگلستان است. موزه تاریخ طبیعی ایالات متحده خانه بیش از 32 میلیون نمونه باستانی است و سالانه حدود 4 میلیون نفر از آن بازدید می کنند. این مستند اسرار تولید مثل خرچنگی 400 میلیون ساله، مطالعه تمدن اینکاها، روش نوین پر کردن پوست جانوران، جمع آوری نمونه های دی ان آ از تمام موجودات روی زمین و... را بررسی می کند.

کنکور 94 زودتر از موعدمعمول برگزار می‌شود

مشاورعالی سازمان سنجش و آموزش کشور گفت: با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان در سال 1394 از اواخر خردادماه سال آینده آغاز می‌شود، کنکور سراسری سال 94 زودتر از موعد معمول برگزار می‌شود. حسین توکلی افزود: آزمون سراسری سال 94 در صبح و عصر پنج شنبه وجمعه 21 و 22 خردادماه و صبح شنبه 23 خرداد ماه سال 94 در حوزه‌های امتحانی مربوطه برگزار خواهد شد. وی در پایان اظهار کرد: ثبت نام داوطلبان این آزمون از روز یکشنبه 19 بهمن ماه از طریق شبکه اینترنتی سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org آغاز شده و در روز سه شنبه 28 بهمن ماه پایان می‌پذیرد.

  شماره پیامک 300004  
  پست الکترونیک sima4@irib.ir  
  کانال تلگرام  
  https://telegram.me/TV4_IRIB  

© 2016, Islamic Republic of Iran Broadcasting, Sima Channel 4 Department, All Rights Reserved