فناوری نانو زیر ذره‌بین «چرخ» / کاربرد نانو به زبان ساده در برنامه «چرخ»

تاریخ انتشار: دو شنبه 28 مرداد 1398
برنامه «چرخ» امروز دوشنبه 28 مرداد، با موضوع بررسی ابعاد مختلف فناوری نانو از شبکه‌ی چهار پخش خواهد شد.
تعداد بازدید: 66

به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، در این برنامه محمود حاج‌زمان به‌عنوان مجری-کارشناس میز فناوریِ «چرخ» با دکتر فائقه اسلامی‌پور، دکترای نانو گفت‌وگو خواهد کرد. 
نانوفناوری یا نانوتکنولوژی رشته‌ای از دانش مهندسی و فناوری است که به بررسی مواد در اندازه‌ی نانو (1 تا 100 نانومتر) می‌پردازد. در سال 1959 دانشمندی به نام ریچارد فینمن که برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شده بود، در انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا سخنرانی مشهوری را برگزار کرد. او در این سخنرانی گفت که ما می‌توانیم چیزهای کوچکی بسازیم که همان کاری را که ما می‌خواهیم انجام بدهند. برای مثال می‌توان چندین هزار دایره را در ابعاد یک سر سوزن جا داد و تمام کتاب‌های جهان را در جزوه‌ای 35 صفحه ای جا داد. 
این قسمت از «چرخ» قرار است کاربردهای نانو را به زبان ساده تشریح کند. 
در بخش دیگری از برنامه، دکتر مجید کریمی، کارشناس شیمی «چرخ»، خبر نجات زمین از کربن دی‌اکسید را بررسی خواهد کرد. گزارش مستند محمدحسین جهان‌پناه از آزمایشگاه میز لرزان دانشگاه صنعتی شریف، بخش دیگری از بیست‌ودومین قسمت از فصل جدید برنامه‌ی «چرخ» خواهد بود. 
مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند. 
«چرخ» در تابستان امسال در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

دسته بندی :

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
نمایش همه نظرات